فرمانداری بوئین میاندشت
خانه
مغاندر
شهرستان بوئین میاندشت در فاصله 160 کیلومتری غرب استان اصفهان به مرکزیت شهر بوئین میاندشت همجوار با رشته کوههای زاگرس مرکزی و به مختصات جغرافیای 33/04 عرض و 50/09 طول جغرافیایی و ارتفاع 2400 متر از سطح دریا قرار دارد. این منطقه از شمال به شهرستان خوانسار، از جنوب به شهرستان فریدونشهر ، از طرف شرق به شهرستان فریدن و از غرب به شهرستان الیگودرز از توابع استان لرستان منتهی می گردد. دارای مساحتی بالغ بر 5/908 کیلومتر مربع , و از لحاظ آب و هوایی دارای زمستانهای پر برف و سرد و تابستانهای معتدل می باشد. این شهرستان درمنتهی ا لیه غرب استان و نقطه اتصال استان اصفهان به استان لرستان می باشد و از نظر موقعیت استراتژیک دارای اهمیت خاص و ویژه ای است. عبور جاده ترانزیتی اصفهان الیگودرز از این شهر خود دلیلی براین مدعاست چراکه این جاده شاه راه ارتباطی استان به جنوب کشور و استانهای لرستان و خوزستان بوده و محل عبور زائران عتبات عالیات نیزمی باشد .
شهرستان دارای جمعیتی نزدیک به 30000هزار نفر که 42/5% را جمعیت شهری و 57/5 % را جمعیت روستایی تشکیل می دهند . مردمی انقلابی و ولایی دارد. بطوری که این منطقه 255 شهید ، صدها جانباز، آزاده و ایثارگر تقدیم انقلاب نموده که در نوع خود کم نظیر بوده و در تمامی صحنه های انقلاب حضوری فعال داشته و دارند. شهرستان بوئین میاندشت دارای دو شهربوئین میاندشت و افوس ,پنج دهستان با نامهای کرچمبوی شمالی ,کرچمبوی جنوبی ,سردسیر ,ییلاق و گرجی و 41 روستا می باشد (قابل ذکراست که 6 روستای آن به صورت فصلی کشاورزان و دامداران در فصول گرم سال به آن روستاها مهاجرت می نمایند .
بویین میاندشت از معدود مناطقی است که دارای تنوع و گستردگی قومیتهای گوناگون است .در حال حاضر پنج قومیت فارس، گرج، ترک , لر و ارامنه که هرکدام به زبان خاص خود گویش می کنند و همگی به جز قومیت ارامنه که دارای دین مسیحیت می باشند؛ شیعه دوازده امامی می باشند  در این منطقه به صورت مسالمت آمیز به دور از حساسیت های قومی و دینی مذهبی در کنار یکدیگر زندگی می کنند. که این خود نمایانگرنجابت و تعهد مردم این دیار می باشد .
این سرزمین همواره مهد بزرگان ،علما و نام آورانی همچون آیت الله ملا محمد جواد فریدنی مدفون درتخت فولاد اصفهان و نواده او حاج هدایت اله علایی مدفون در قطعه نام آوران اصفهان و دههاعالم، پزشک ومتخصص دیگر که ذکر نامشان دراین مجال نمی گنجد بوده است
از نظر گردشگری این منطقه به دلیل کوهستانی بودن دارای جاذبه های گردشگری بکر و زیبای بیشماری ازجمله سد و سرچشمه شهر افوس، پل تاریخی نوغان، آبشار نوغان، کلیسای زرنه ، بیشه های پیلستان، سراب و بندخاکی آغچه ، قلعه تاریخی روستای تخماقلو، پارک جنگلی بویین میاندشت، جنگلها و بیشه زارهای ماهورستان وتنگ بید و... می باشد .
 
تاریخ به روز رسانی: 1396/07/19
تعداد بازدید: 5034
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.